Six Championships, Women's Hockey Final - Thursday Program

Six Championships, Women’s Hockey Final – Thursday Program

He will win six gold medals on Thursday on race day at the Beijing Winter Olympics, with the exception of one for the women. In a combination of alpine skiing, 1,000-meter speed skating, hockey, snowboarding and cross-country skiing, the women’s Olympic champion will be inaugurated. Here is the list of Thursday shows and local TV shows!

Hockey players and women from Canada and the United States have already met in the group stage, Canada won by two goals – they will be vying for the gold medal on Thursday (Photo: Karoly Orvay)

twenty fourth. Winter Olympics, Beijing
The Hungarian Olympics will not be competing on Thursday.

Thursday full program

TV program
M4 Sport
2.00:
Curling, men
3.15: Alpine skiing women tuning downhill
4.15: Curling, men
5.00: Hockey, women’s, final, Canada – United States
7.30: Alpine Skiing, Ladies Complex, Alpine Skiing
8.00: roller skating, women, cross country, final
9.00: Northern Compound Team Competition, Ski Jump
9.45: Women’s 1000m Speed ​​Skating Final
12:00: North complex, team competition, cross-country
13.15: Women’s Figure Skating Free Program
15.00: Curling, men, final
EUROSPORT1
2.00: Men’s curling Sweden-Switzerland
3.30: Alpine skiing women tuning downhill
5.00: Hockey, women’s, final, Canada – United States
5.00: Hockey, women, final
7.25: alpine skiing women combination
9.30: Women’s Speed ​​Skating 1000m
11.00: Women’s Figure Skating Free Program
EUROSPORT2
2.30: Ski acrobatics, Half-pipe, Qualified
4.30: Ski acrobatics, cross country, playoffs
5.15: Ski aerobatics, women, half pipe, qualifiers
7.00: roller skating, women, cross country, final
8.55: Nordic complex, team, ski jump
12:00: North complex, team, cross suburb
13.10: Curling, men, final
See also  Women's hand MK: Békéscsaba reversed, pronounced Érd

Alpine Ski
3.30:
women, mix, downhill
7.00: Women and downhill skiing

wrap
Men’s Preliminary Round 12
2.05:
Denmark – United States, Sweden – Switzerland, Canada – Great Britain, Norway – Italy
Women’s Qualification
7.05:
Japan – Switzerland, Russia – Great Britain, Denmark – Canada, South Korea – Sweden
men
13.05:
semi-finals

Northern installation
9.00:
Gundersen, team, barricade
12:00: Gundersen, team, 4 x 5 km cross-country distance

high speed
9.30:
Women’s 1000m Final

hockey
Ladies, final
5.10:
Canada and the United States

Workshop
11.10:
Women, free software

Ski
2.30:
Women, half tube, qualified
4.30: Women, cross country, ranking
5.30: Guys, half a pipe, qualified
8.10: Women, cross, world cup finals

Thursday gold medals

Alpine Ski
Women’s Mixed Gold Medal:

Northern installation
Gundersen, Team – Gold Medalist:

high speed
Women’s 1000m gold medal:

hockey
Women’s Gold Medal:

Workshop
Women’s Gold Medal:

Ski
Women’s Cross – Gold Medal:

The medal plaque is here!

Thursday, February 17 – Program on time
2.05 the net men Group Stage, Twelfth Round
2.30-4.10 Ski acrobatics half tube female Eligible
3.30-5.00 Alpine skiing Feminine formula decline
4.30-5.15 Ski acrobatics cross country for women classification
5.10 hockey woman finals
5.30-7.10 Ski acrobatics male half tube Eligible
7.00-8.19 Alpine skiing Feminine formula downhill, final
7.00-8.30 Ski acrobatics cross country for women Eighth-final, quarter-final, semi-final, final
7.05 the net woman Group Stage, Twelfth Round
From 9 am to 9:40 pm North Complex Gundersen Team (4×5 km) Ski jump
9.30-10.42 speed skating 1000 m women finals
11.08-14.57 Snowboarding woman Ultimate free software
12:00 to 12:55 North Complex Gundersen Team (4×5 km) Cross-country skiing, final
13.05 the net men semi-finals
See also  Inside: Tshapa Ziglidi's lawyer has been removed from proceedings

National Sports reports on the venue: Gergeli Cohan, Erica Kovacs (text), Karoly Orvay (photo)

Leave a Reply

Your email address will not be published.