Tokyo 2020 – Daily program on July 31 and Hungarian beginners

The Hungarians will also be interested in playing two team sports on Saturday at the Tokyo Olympics: our women’s handball team is trying to get its first points against Spain, and our men’s water polo players are in an important team match with the United States, similar to four. points. Christoph Milak stands on pole in the 100m Butterfly Final swimming with high hopes. Zsombor Berecz awaits the new races in the Finnish boat class from third place, and we can also support the women’s saber team, our mixed triathlon relay, athlete Luca Kozák and sports bowler Eszter Mészáros.

Christoph Milak is swimming again for a medal (Photo: Hédi Tumbász)

Saturday, July 31, summary

Daily program / results of the Hungarian competitors

Olympiad on TV
M4 Sport
5.00: Women’s volleyball duel: USA and Russia team
6.45: Water polo, men, USA – Hungary
8.30: Water polo, men: Croatia – Serbia, shooting, football: Spain – Ivory Coast
11.05: Fencing: women’s sword, team competition; Tennis
12.15: Handball, women’s, Hungary-Spain
14.15: Women’s Tennis, Athletics, Men’s Basketball Final: USA – Czech Republic
DUNA . TV
2.00:
Athletics, fencing, boxing and golf
6.30: Water polo, boxing, fencing, handball, tennis, shooting
13.05: Athletics
EUROSPORT1
5.15:
Tennis, men, for third place
8.30: Tennis
13.00: Athletics
15.00: Volleyball, women, team match
EUROSPORT2
6.30: Basketball, men’s, team match
8.40: beach volleyball
11.00: football
11.30: fencing, women
13.40: football
14.00: Basketball, men’s, team match

Athletics
3.45:
Luca Cusack (Women’s 100m Hurdles) – Preliminary Round

handball
12.30: Hungary women’s national football team (Hungary – Spain) – team match

sports shooting
5.00:
Eszter Mészáros (50m Sport Rifle) – Finalists

triathlon
0.30:
Hungarian mixed equipment (Zsanett Bragmayer, Bence Bicsák, Zsófia Kovács, Tamás Tóth)

swimming
3.30:
Christoph Melak (Male, 100 Butterflies) – Final

navigation
5.05:
Perez Zumbur (Finnish) – 7-8. Element

Fence
Hungarian Women’s Sword Team (Anna Marton, Lisa Posti, Renata Katona, Katinka Sugar Patai) – 8th Final to Final, with placeholders
4.25: Hungary – South Korea – Quarter-finals

READ  Index - Offshore - Hurricanes are devastating southern United States

Water polo
7:00
Hungarian men’s national team (USA-Hungary) – group match

NAPI

Athletics
2.00:
400m Hurdles Preliminary Round 5
2.30: Women’s discus throw qualifiers, Group A.
2.40: Pole Vault Men’s Group A Group B
2.50: Men’s 800m Flat – 6 Rounds
3.45: Women’s 100m Hurdles, Round 5 (Luca Cusack)
3.55: Women’s Discus Throw – Qualifying Group B.
4.35: Men’s 100m Flat – 4 Preliminary Rounds
12.10: Men’s Long Jump Qualifiers Group A Group B
12.15: Women’s 100m Flat – 3 semi-finals
12.45: Men’s 100m Flat – 7 Preliminary Rounds
13.15: Men’s Discus Throw – Final
13.50:
Women’s 800m Semi-Final Rounds Qualifier 3
14.35: 4x400m Mixed Relay – Final
14.50: Women’s 100m final

baseball
Group circle, third round

the group
5.00:
Japan and Mexico
group b
12.00:
South Korea and the United States

judo
4.00:
Team competition mix – to reach the top eight, quarter-finals, semi-finals, consolation
To reach the eight
German Refugee Olympic Team
Italy and Israel
Mongolia and South Korea
Netherlands – Uzbekistan
my quarter
Japan-?
France-?
Russian team–?
Brazil-?
10.00: Mixed Teams Competition – Bronze Matches, finals

golf
0.30:
Men’s third round

rubber table
6.00:
Men, qualifiers
7.50: men’s final

Gibbalbad
woman
Group Circle, Round 5
group b
2.30:
China and New Zealand
3.00: Japan and Spain
4.45: Argentina and Australia
the group
5.15:
India and South Africa
11.30: Germany – Netherlands
13.45: Ireland – Great Britain

Carpet of the week, women
2.00:
Eleventh place: Brazil – Japan
2.30: For ninth place: Canada – Kenya
3.00: 5-8. For the Russian team – Australia
3.30: 5-8. to the United States and China
4.00: Semi-finals: New Zealand – Fiji
4.30: Semi-finals: Great Britain and France
9.30: for seventh place
10.00: for fifth place
10.30: Bronze match
11.00: final

Shooting

2.30: Men’s Singles – Round of 16
7.45:
Men’s singles quarter-final rounds
8.45: Men’s singles semi-final rounds
9.30: Men’s Singles Bronze Medal Match
9.45: Men’s Singles Final – Final

bike
3.10: Women’s Freestyle Swimming Qualifiers
4.20: Men’s BMX Freestyle Preliminaries

Handball, women’s
Group Circle, fourth round
the group
2.00: Angola and Japan
4.00: Montenegro and South Korea
14.30:
Norway and the Netherlands
group b
7.15:
Russian national team – France
9.15:
Brazil and Sweden
12.30: Hungary-Spain

READ  Citizens of the European Union can apply for a residence permit in the United Kingdom for another year, and 100,000 Hungarians have already done so

Basketball
men
Group circle, third round
the group
3.00:
Iran and France
14.00: The United States and the Czech Republic
group b
6.40:
Italy and Nigeria
10.20: Australia and Germany

football
men
my quarter
10.00: Spain and Ivory Coast
11.00: Japan and New Zealand
12.00: Brazil-Egypt
13.00: South Korea and Mexico

Riding
1.30:
Equestrian – individual and team competition, show jumping, stage 3

jump
8.00: Women’s 3m semi-final rounds

fisting
4.00: Men’s 52 kg – Round of 16
5.03: Men’s 63 kg – Round of 16
6.06: Women’s 75kg Quarter-Final Rounds
6.39: Women’s 57kg Semi-Final Rounds
10.00:
Men’s 52 kg – Round of 16
11.03: Men’s 63 kg – Round of 16
11.51: Women’s 75kg Quarter-Final Rounds
12.24: Women’s 57kg Semi-Final Rounds

volleyball
woman
Group Circle, fourth round
the group
2.00:
Dominican Republic – Kenya
9.25: Serbia and Brazil
12.40: Japan and South Korea
group b
4.05: USA and Russia team
7.20: Argentina and Turkey
14.45: China and Italy

sports shooting
2.00: Mixed Team Trap – Qualifiers
5.00: Women’s Sports Rifle (50m) – Qualifiers (Eszter Mészáros)
6.30: Mixed Team Trap – Bronze Match
7.05: Mixed Team Trap – Final
9.00: Women’s Sports Rifle (50m) – Final

beach volleyball
2.00, 8.00: Men’s team matches, Women’s team matches
8.00, 13.00: Male, female “alternate qualification” for threes worse group

Weight lifting
4.50:
Men’s 81 kg and men’s 96 kg – Group B.
8.50: 81kg Men – Group A.
12.50: Men’s 96kg – Group A.

Tennis
5.00
: Men’s Singles, Women’s Singles, Women’s Doubles, Mixed Doubles – Bronze Match; Women’s Singles – Final

Badminton
2.00:
Men’s singles quarter-final rounds Women’s double semi-final rounds
11.00: Women’s Singles Semi Final Rounds Bronze Match Men’s Pair men’s doubles final

triathlon
0.30: Mixed Equipment

swimming
3.30: men’s 100m butterfly – final (Christophe Melak)
3.37: Women’s 200m backstroke final
3.46: Women’s 800m Women’s Preliminary Round Final

4.11 and 4.16: Men’s 50m Semi Final Rounds
4.32 and 4.37: Women’s 50m Semi Final
4.43: Mix 4 x 100m Mixed Relay – Final

READ  Supreme Court Hears Census Warrant, Unauthorized Immigrants: NPR

sailing
5.00: Men’s 49, Women’s 49, Finnish Men’s (Berecz Zsombor) Mixed Nacra 17 – Qualifiers
7.33: RS Class: Women’s X Medal
8.33: RS Men’s Race: X Medal

Fence
3.00: Al Saif Women’s Team Round of 16 (Tunisia-Japan)
4.25: Women’s SWORD Quarter-Final Rounds (Russia-Tunisia/Japan, France-USA, China-Italy, Hungary-South Korea)
5.45: SBX Women’s Team (5-8 places)
6.40: Women’s Sword Team Semi-Final Rounds
7.30: The women’s team at SBX finished fifth and seventh
11.30: Women’s sword, tag team competition – Bronze match
12:30: Women’s Sword, Team Competition – Final

Water polo
men
Group Circle, fourth round
the group
7.00: United States of America-Hungary
11.20: Italy and Japan
12.50: South Africa and Greece
group b
3.00:
Montenegro and Kazakhstan
4.30:
Australia and Spain
8.30: Croatia and Serbia

Today’s gold medals

Athletics
Men’s discus throw – gold medal
Women’s 100m Gold Medal
4×400 gearbox combination – gold medal

judo
Mix Team Competition – Gold Medal

rubber table
Men’s competition – gold medalist

split week
Women – gold medal

Shooting
Men’s Individual Competition – Gold Medal

sports shooting
Mixed Trap Team – Gold Medalist
Women’s Sports Rifle (50m) Gold Medal

Weight lifting
Men’s 81kg – Gold Medal
Men’s 96kg – Gold Medal

Tennis
Women’s Singles – Gold Medal

Badminton
Men’s Doubles – Gold Medal

triathlon
Mixed Team Competition – Gold Medal

swimming
Women’s 800m Heats Gold Medal
Women’s 200m backstroke gold medal
Male 100 Butterflies – Gold Medal
4 x 100m Mixed Gear Mix – Gold Medal

sailing
Gold Medal: Men’s RS Class
Women’s Gold Medal: X

Fence
Al Saif Women’s Team – Gold Medal

Tokyo Olympic Games Database

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *