The end of the battle for the stars and players is coming

Tokyo 2020 – Daily program on August 7 and Hungarian beginners

The women’s kayak quartet has done a historic feat: it became the first Hungarian unit in the sport to win the Olympic gold medal three times in a row. Subsequently, the Hungarian women’s water polo team won a bronze medal for defeating the Russians, while Musukayev Ismael became fifth in the men’s 65kg freestyle wrestling category as a consolation. In the five men’s competition, dám Marosi took sixth place while Rosa Casa took 24th place.

Our women’s kayak quadrant has won Olympic champions (Photo: Hédi Tumbász)

Saturday, August 7 – Summary

Olympiad on TV

M4 Sport
6.15:
Olympic Games
7.15:
Olympic Games
11.15:
Olympic Games
17.30:
Women’s Basketball Under-19 World Cup Taiwan
Hungary
0.00:
Olympics and Athletics
1.55:
Olympic Games

DUNA . TV
2.00:
Olympic Games

EUROSPORT1
7.00:
Olympics and Boxing
8.30:
Olympic Games, show jumping
9.25:
Olympic Games, bike track
12.00:
Olympics and Athletics
14.55:
Olympics, volleyball, men’s, final, France and Russia
0.00:
Olympic Games and Athletics for Men
3.00:
Olympic Games, bike track

EUROSPORT2
6.30:
Olympics, Volleyball, Men,
Bronze match between Argentina and Brazil
13.20: Olympics, Football, Men, Final, Brazil-Spain – Live on NSO!
Sunday 2 pm:
Olympic Games, Volleyball, Women’s, Bronze Match, South Korea – Serbia
Sunday, 4.30: Olympic Games, Basketball, Women’s, Final, Brazil – USA

Daily program / results of the Hungarian competitors

The four women’s kayakers, Danuta Cusack, Anna Karasz, Tamara Sipes and Bodoni won the gold medal.

The Hungarian water polo team beat the Russian national team and took the bronze medal.

Musukaev Ismail managed to wrestle for the bronze medal in the men’s freestyle (65 kg), but he got out of there, taking fifth place.

Odam Marusi finished sixth in the five-man class, while Robert Cassa finished 26th.

wrestling
11.45: Musokajiv Ismail (Men’s 65kg freestyle) – You won your first consolation match so you can compete for the bronze medal.
12.30: Musukaev Ismail closed in fifth place.

kayak
semi final
2.30:
Women’s C-2500m – Bala Viraj, Takax Kinko doubles in the final
2.52: Men’s C – 1000m – Balázs Adolf finished fifth in the B . final
3.07: ladies & # 39 ; K – 4500m – Danuta Kozák, Tamara Csipes, Anna Kárász and Dóra Bodonyi reached the finals as the race winner
3.28: K – 4500m Men’s – Pines Nadas, Cornell Peak, Colosse Cesmadia, Sandor Totka
finals
4.37: Ladies & # 39 ; C – 2500 m Balla’s canoe pair, our Takács, came in fifth
4.53:
Men’s C – 1000m – Boat Adolf Baláz finished seventh in the final B
5.19:
Women’s K – 4500m – Danuta Cusack, Tamara Sipes, Anna Karasz, Dora Bodoni became a four-time Olympic champion
5.37: Men’s K – 4500m – Hungarian Men’s Quadruple Kayak closed in seventh place

READ  Ballon d'Or: Messi receives the award for the sixth time - press release

pentagram
7.54:
Swimming – dám Marosi swam the ninth best time of the 200 fasts with 1:59.50, so he got 311 points, while Róbert Kasza scored 2:00.61 309 points.
8.45: Additional duel – then Marusi was in the ninth place and Kassa in the twenty-second place.
10.15: Ride – Marosi came in seventh, Kasza at 24.
12:30: Total – After Adam Marousi finished in sixth place, while Robert Casa finished in 26th place.

Water polo

Hungarian women’s national team Bronze match
6.40: HungaryThe Russian team 11-9 (2-2, 5-3, 0-3, 4-1), the Hungarian team won a bronze medal.

Today’s gold medals

Athletics
Women’s Marathon – Gold Medal: Peris Geepchershire (Kenya)
Women’s High Jump – Gold Medal: Maria Lazkini (Russia)
Women’s 10000m Gold Medal: Sivan Hassan | (Holland)
Men’s Javelin Throwing – Gold Medal: Neeraj Chopra (India)
Men’s 1500m Gold Medal: Jacob Ingbergsten (Norway)
Women’s 4 x 400m Relay – Gold Medal: United States of America
Men’s 4 x 400m Relay – Gold Medal: United States of America

baseball
Men – Gold Medal: Japan

wrestling
Men’s 65kg Gold Medal: Otogoro Takuto (Japan)
Men’s 97kg Gold Medal: Abdul Rashid Sadulaev (Russian Team)
Women’s 50kg Gold Medal: Susaki Joi (Japan)

golf
Women’s competition – Nelly Korda won the gold medal.

kayak canoe
ladies & # 39 ; C – 2500m Gold Medal China, 5th BALLA FLOWER, TAKÁCS TREASURE
Women’s Class K Gold Medal – 4500m: DANUTA KOZÁK, TAMARA CSIPES, ANNA KÁRÁSZ, DÓRA BODONYI
Men’s C-1 1000m Gold Medal: Izequias Queiroz dos Santos (Brazil), 15 Balloz Adolf
Men’s K – 4500m Gold Medal: Germany, Pence Nodas 7, Cornell Peak, Colus Sizymadia, Sindoor Titka

READ  The bronze hockey match brought out a good shot

Karate
Women’s +61kg gold medal: Saja Gandzadeh (Iran)
Men’s +75kg Gold Medal: Farag Abdelaziz (Egypt)

handball
Men – Gold Medal: France
Spain won the bronze medal.

Basketball
Men’s Gold Medal: United States

football
Men – Gold Medal: Brazil

Riding
Showjumping team gold medal: Sweden

jump
Men’s Tower Jumping Gold Medal: Cao Yuan

fisting
Men’s 52kg Gold Medal: Jalal Yafei
Men’s 75kg Gold Medal: Hebert Souza
Women’s 51 kg gold medal: Stojka Zelyakova Krasteva
Women’s 69kg Gold Medal: Busenaz Sürmeneli

pentathlon
Men’s competition – gold medalist: Joseph Chung

bike tracking
Madison Men’s Gold Medal: Denmark

Rhythmic Gymnastics
Individual Complex – Gold Medal: Linoy Asram (Israel)

beach volleyball
Men’s gymnastics – gold medal: Norway

synchronized swimming
Team Competition – Gold Medalist: Russia

Water polo
Women’s gymnastics – gold medal: United States

volleyball
Men’s gymnastics – gold medal: France

NAPI

Athletics
Friday, 11 p.m.: Women’s Marathon
finals
12.35: Women’s high jump
12.45: Women’s 10000m Cross Country
13.00: men’s javelin throw
13.40: Men’s 1500m Cross Country
14.30: 4 x 400m women’s relay
14.50: Men’s 4 x 400m relay

baseball
Bronze match
5.00:
Dominican Republic and South Korea
finals
12.00: United States and Japan

wrestling
11.45:
Women 50 kg, men’s 65 kg freestyle and 97 kg – consolation, bronze match, finals

golf
0.30: Women’s fourth round

kayak canoe
semi final
2.30:
Women’s Canoe Double (J-2) 500m – Semi-finals
2.30: Bala Viraj, Takax Kenko (1st race)
2.44: Men’s Canoe Individual (J-1) 1000m – 2 Semi-Final Rounds
2.52: Balázs Adolf (2nd race)
3.07: Quad Kayak (K-4) 500m – 2 Semi-finals
3.07: Hungary – Danuta Kozak, Tamara Sipes, Anna Karasz, Dora Bodoni (1st race)
3.21: Men’s 500m Quad Kayak (K-4) Semi-Final Rounds 2
3.28: Hungary – Pins Nidas, Cornell Beck, Kolos Szmadia, Sandor Tutka (second race)
finals
4.30: Canoe Doubles (J-2) Women’s 500m Final B
4.37: Kanoe Doubles (C-2) Women’s 500m Final A
4.45:
Men’s Canoe Individual (K-1) 1000m – Final B
4.53: Men’s Canoe Individual (J-1) 1000m – A Final
5.12: Women’s Quad Kayak (K-4) 500m Final B
5.19: Women’s quadruple kayak (K-4) 500m final A
5.37: Kayak Quadruple (K-4) Men’s 500m Final A

READ  Beijing 2022: There will be NHL hockey players at the Olympics

Karate
7.00: Women’s Qualifier Semi-Final Rounds +61kg Women’s Semi-final Rounds +75kg Men’s Qualifiers
12.55: Women’s Final +61kg
13.05: Men + 75 kg – Final

handball
men
Bronze match
10.00: Egypt – Spain
finals
14.00: France – Denmark

Basketball
men
finals
4.30: France and the United States
Bronze match
13.00: Slovenia and Australia
Women
Bronze match
9.00: Serbia and France

football
men
finals
13.30: Brazil and Spain

Riding
12.00: Showjumping, Team – Final

jump
3.00:
Men’s vaulting tower semi-final rounds
8:00: Men’s Tower Jump Final

swimming
12.30: group competition, free program

fisting
finals
7.00: Male 52 kg
7.15:
51 kg women
7.45: 75 kg men
8.15: 69 kg for women

pentathlon
men
7.30:
Swimming – 6 races
7.54: Ádám Marosi and Róbert Kasza (5th race)
8.45: fencing reward
10.15: Riding

12.30: Laser Run – shooting and running (combined number)

bike tracking
8.30: Quarter-final rounds Consolation in the sprint quarter-finals Women’s Male Kirin – Round 1, consolation
9.55: Madison Men’s Final

Rhythmic Gymnastics
3.00: Hand tools qualification
7.50: custom compound – qualified, finals

volleyball
men
Bronze match
6.30: Argentina and Brazil
finals
14.15: France and Russia team

beach volleyball
men
Bronze match
3.00: Plavins, Tux (Latvia) – Ahmed, Sharif (Qatar)
finals
4.30: Mol, Sorum (Norway) – Krasilnikov, Stoyanovsky (Russian national team).

Water polo
Women
determinants
for seventh place
2.30:
China and Canada
for fifth place
4.00: Netherlands and Australia
Bronze match
6.40: Hungary– Russian team 9-11
finals
9.30 am Spanish and US time

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *