Connect with us

Hi, what are you looking for?

World

The Chinese built a monster that changed the Earth's rotation

The Chinese built a monster that changed the Earth's rotation

Kínával kapcsolatban rengeteg tévhit és legenda kering a köztudatban. Például az, hogy a híres Nagy fal az űrből is látható – ezt azonban kínai asztronauták is cáfolták. Hiába több ezer kilométer hosszú építményről van ugyanis szó, a falvastagság „csupán” 9 méter, így a Földnek ez a csodája észrevehetetlen olyan magasságból.

Érdekes szóbeszéd járja a Hupej tartományban lévő Három-szurdok-gátról is. Ez valójában a Jangce folyón épített vízerőmű, amely teljesítményét (21 ezer MW) tekintve a világon a legnagyobb. 2006-ra készült el a szerkezete, de két évre volt szükség ahhoz, hogy az összes turbina működésbe lépjen.

In the tomb of the Chinese Emperor, they found something that rewrote history. No one believed in its existence

Read more…

Nem szabad elhallgatni, hogy a gát ugyan fantasztikus műszaki és gazdasági siker, ám a létrejöttével értékes régészeti emlékek és ősi kulturális helyszínek kerültek víz alá. Rengeteg embert költöztettek el miatta az eredeti lakóhelyükről, és a természet „működésében” is nyomot hagyott az erőmű, például megnőtt a környéken a földcsuszamlások veszélye.

A legendára visszatérve, a Három-szurdok-gát olyan irdatlan méretű, hogy érezhető változást okozott a Föld forgásában. Elvileg ez nem végzetes persze, de ahhoz képest, hogy emberi alkotásról van szó, meglepően komoly hatást váltott ki.

A kínai rovarhadsereg 50 tonna ételmaradékkal végez egy nap alatt

China's insect army gets rid of 50 tons of food waste in one day

Read more…

Ezt a NASA is megerősítette, amely korábban azt is meg tudta állapítani, hogy az Indiai-óceánon 2004-ben végigsöprő földrengés és cunami szintén kihatott bolygónk forgására. Ez nem meglepő, hiszen a katasztrófa a tektonikus lemezek mozgásával járt együtt, azok pedig úgy „meglódították” a Föld forgását, hogy a napok hossza 2,68 mikroszekundummal megrövidült (a mikroszekundum a másodperc egy milliomod része).

See also  Russia on the verge of state bankruptcy - Portfolio.hu

A kutatók sejtették, hogy egy hatalmas víztömeg is képes hasonló változást előidézni. Márpedig a kínai gát valóban irdatlan méretű, egyszerre akár 40 köbkilométer vizet is tud tárolni. Csak összehasonlításképpen: a bolygón élő összes ember beleférne egy 1 köbkilométeres kockába.

Így már nem volt nehéz kiszámítani, hogy a Három-szurdok-gát 0,06 mikroszekundummal hosszabbítja meg a napjainkat, míg a pólusok helyzetét 2 centiméterrel változtatja meg. A földrengések hatásaihoz képest ezt semmiség, de emberi beavatkozásnak tekintélyes.

Így néz ki a nevezetes gát:

[–>

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Top News

In a harrowing incident that has shaken the community of Lewiston, Maine, a series of shootings on Wednesday evening resulted in a tragic loss...

Top News

President Joe Biden’s abrupt departure from a speech on the U.S. economy at the White House on Monday sent a ripple of speculation and...

Top News

Given the differences in styles with next-generation consoles, the so-called “console war” between Sony and Microsoft is arguably moot. Most console players, however, will...

World

Chinese scientists have discovered a little-known type of ore containing a rare earth metal highly sought after for its superconducting properties. The ore, called...

Copyright © 2024 Campus Lately.