Sports show on Saturday: Real Madrid and Bayern in the field

On Saturday, NB I football will host the Paks – Mezőkövesd, jpest – Puskás Academy and Honvéd – Debrecen matches. Chelsea and Liverpool will play in the English Premier League. We can see Bayern Munich in Germany and Real Madrid in Spain. The Hungarian women’s handball team will meet Spain in the European Championship qualifiers.

Saturday 5 March

football program

Note I
Round 23
2.30 pm:
Paks FC – Mezőkövesd Zsóry FC (television: M4 Sport) – Live on a UFO!
5:00 pm: Újpest FC – Puskás Akadémia FC (television: M4 Sport) – Live on a UFO!
19.30: Budapest Honved – Debreceni VSC (television: M4 Sport+) – Live on a UFO!

Third note
Western group
Round 24
1 pm:
ZTE FC II – Biskei TC

Angol Premier League
Round 28
13.30:
Leicester City – Leeds United (television: Spiler1)
4:00 pm: Aston Villa – Southampton
4:00 pm: Burnley – Chelsea (television: Digi Sport1)
4:00 pm: Newcastle United vs Brighton
4:00 pm: Norwich City – Brentford
4:00 pm: Wolverhampton – Crystal Palace
6.30 pm: Liverpool – West Ham United (television: Spiler1)

French league
Round 27
5:00 pm:
Brest lens (television: Digi Sport2)
21:00: Nice – Paris Saint-Germain (television: Digi Sport1)

German Bundesliga
round 25
15.30:
Bayern Munich – Bayer Leverkusen (television: Arena4)
15.30: Hertha Berlin – Eintracht Frankfurt
15.30: RB Leipzig-Freiburg (television: Spiler1) – Live on a UFO!
15.30: Bochum – Grather Fürth
15.30: Wolfsburg – Union Berlin
6.30 pm: VFB Stuttgart – Mönchengladbach (television: Arena4)

Italian series
Round 28
15.00:
Udinese Sampdoria (television: Sports 1)
6 m: Rome – Atalanta (television: Sports 1)
20.45: Cagliari Lazio (television: Sports 1)

See also  Attackers attack and set fire to a Hindu temple in northwest Pakistan

Spanish Liga
Round 27
2 pm:
Osasuna Villarreal (television: Spiler2)
16.15: Espanol Getafe (television: Spiler2)
6.30 pm: Valencia Granada (television: Spiler2)
21:00: Real Madrid – Real Sociedad (television: Spiler2) – Live on a UFO!

Additional live broadcasts and major sporting events

Alpine Ski
world Cup
10.00:
Women’s giant downhill skiing, Lenzerheide (television: Eurosport 1)
11.30: Kvitfjell Downhill Men’s (television: Eurosport 1)

table tennis
8.00:
WTT series. Category 4 (Competitor) Muscat

Athletics
13.30:
National Winter Throwing Championship, Szombathely

Darts
2 m and 8 m:
UK Open, Day Two (television: Sports 2)

Northern installation
8.50:
World Cup, Oslo (television: Eurosport 1)
2:25 pm: World Cup, Oslo (television: Eurosport 2)

golf
6.30 pm:
PGA Tour, Arnold Palmer Invitational (television: Eurosport 2)

hockey
ERSTE LEAGUE, PLAY
Quarterly, 3. Matches
6 m:
DEAC-UTE
6 m: DVTK- Polar Bears – FTC-Telekom

bike
12.30 pm: Strade Bianche road bike racetelevision: Eurosport 1)

handball
Qualified for the European Women’s Championship
Round 4
group 5
8 pm:
Spain-Hungary, Santander (television: M4 Sport) – Live on a UFO!
MEN NB I
5:00 pm:
Budakalász – Grundfos Tatabánya KC
5.30 pm: Choose Szeged – Ferencváros TC (television: M4 Sport+)
6 m: Nature MCC VSE – NEKA
6 m: SBS Eger – Csurgói KK
6 m: HE-DO B.Braun Gyöngyös – Sport36-Hops
6 m: Telekom Veszprém – Fejér-B.Á.L. vesperm

Basketball
Women Note I

5:00 pm: ELTE BEAC Újbuda – BKG-PRIMA Szigetszentmiklós
5:00 pm: UNI Győr DEEP-ROAD – VBW CEKK Cegléd
5:00 pm: KSC Szekszárd Nuclear Power Plant – PINKK Pécsi 424
6 m: TFSE-MTK – Fez Academy
NBA, primary division
11 pm:
Dallas Mavericks Sacramento Kings (television: Sports 1)

See also  Unexpectedly, an entire city was shut down for two weeks in Australia

MOTOGP
Catarian Grand Prix
9.15:
Moto3, Free Practice 3 (television: Arena4)
10.15: Moto2, Free Practice 3 (television: Arena4)
11.00: MotoGP, Free Training 3 (television: Arena4)

volleyball
Women’s Extraliga Regular Season 14
5:00 pm:
Fez Óbuda – Swietelsky-Békéscsaba
6 m: MTK Budapest – UTE
NB Ladies I
4:00 pm:
CoreComm-VESC – TFSE
5:00 pm: Jászberény – DSZC-Eötvös DSE

skiing
5:00 pm:
World Cup, Oslo (television: Eurosport 1)

free skate style
7.50:
World Cup ramp (television: Eurosport 2)

Snowboarding
10.00:
Women’s World Cup Oslo (television: Eurosport 2)

Snowboarding
12.35:
World Cup, Ladies, Kontiolahti (television: Eurosport 2)
15.20: World Cup, Men, Kontiolahti

snooker
19.45:
Welsh Championshiptelevision: Eurosport 2)

Tennis
Davis Cup Qualifiers, Sydney: Australia – Hungary
5:00 pm: WTA Championship, Lyon (television: Digi Sport3)
Sunday 1 pm: WTA Championships, Monterrey (television: Digi Sport1)

UFC
UFC 272, Las Vegas
Sunday, 4:00 am:
Colby Covington Jorge Masvidal (television: Sports 1)

Fence
WestEnd Duel Grand Prix, Budapest (BOK Hall)
9.30:
Women’s playoffs

Water polo
MEN OB I, core section
Round 23

4:00 pm: Szolnok Dózsa – Pann Ergy-Miskolc VLC
4:00 pm: PSK Vecs-Mecsek Fűszért – Tigra-ZF-Eger
5:00 pm: Szeged VE – A-Hid VasasPlaket
6 m: Metalcom-Szentes – UVSE-Hunguest Hotels
7 m: Genesys OSC Újbuda – FTC-Telekom
19.30: Kaposvár VK – Budapest Honved SE
Women OB I
4:00 pm:
Tatabánya VSE – III. TVE . area
4:00 pm: FTC-Telekom – GYVSE-Uni Győr

Sports radio program

8:00: Morning Show with daniel
14.00: Host: Balint Johasz
Homecoming, Presenter: BLASS BUG
4:00 pm: Istvan Bissunt on his study trip to Liverpool, the work of his observers and followers
5:00 pm: Petr Baksa, Executive Vice President of the Hungarian Wrestlers Federation, on preparations for the European Championships in Budapest and the exclusion of Russian and Belarusian competitors from the European Championships
6 m: Edvin Csabai and Tamás Kiss at the György Kolonics Memorial Gallery and the Kolonics Foundation
7 m: Andras Holchhauser, General Secretary of the Hungarian Sailing Association on the Budapest Boat Show; Hidegkuti 100 exhibition opening
8 pm: Giorgi Pachtor, the oldest hockey player in the world, is 99 years old; Sheila Batorvi talks about her work in Germany
21:00: Giorgi Neblad – Picture of Olympic fencer
10 pm: daily sports summary

See also  Index - Abroad - Hurricanes swept the United States, many trapped under the rubble

Leave a Reply

Your email address will not be published.