Alexander Liu Shaolin: Failed in Beijing, I will continue!

Saturday’s Sports Program: Freiburg-Leipzig Cup Final

Freiburg and RB Leipzig will play in the German Cup final on Saturday – they can watch the match live on NSO! In the Italian league, Juventus will play as a guest of Fiorentina. The Euroleague men’s basketball final will be Adam Hanga and Real Madrid. There will also be a Formula One tryout, a women’s BL final and the Giro d’Italia.

Saturday May 21

football program

French league
Round 38
21:00:
Angers Montpellier
21:00: Brest Bordeaux
21:00: Clermont-Lyon
21:00: Lens Monaco (TV: Digi Sport2)
21:00: Lil Ren (TV: Digi Sport1)
21:00: Lorient – Troyes
21:00:
Nantes Saint-Etienne
21:00: Olympique Marseille – Strasbourg (TV: Digi Sport1)
21:00: Paris Saint-Germain Metz
21:00: Reims Nice

Croatia 1. HNL
Round 36
7 m:
Gorica-NK Osijek – Live on a UFO!

German Cup
finals
8 pm:
Freiburg – RB Leipzig (TV: Sports 1) – Live on a UFO!

Italian series
Round 38 – Live Scores Tracking

5:15 PM: Genoa Bologna (TV: Sports 2)
20.45:
Lazio Verona
20.45: Atalanta Empoli
20.45: Fiorentina – Juventus (TV: Sports 2)

Spanish Liga
Round 38
5.30 pm: Valencia Celta Vigo (TV: Spiler2)

Spanish second class
9:55 PM:
Eibar Tenerife (TV: Spiler2)

Serbian Premier League
Play, Round 7
5:00 pm:
Topolai SC – Vojvodina – Live on a UFO!

SLOVAK FORTUNA LEAGUE
Play, round 10
5:00 pm:
Trnava- DAC – Live on a UFO!

Women Note I
Round 21
2 pm:
Ferencváros – Diósgyőr VTK
4:00 pm: Puskas Academy – Progress Victoria
5:15 PM: MTK Hungária – ETO FC Győr

Women’s Championship League
finals
7 m:
Barcelona – Olympique Lyonnais, Turin – Live on a UFO!

See also  Canada has officially declared that China is committing a genocide

Additional live broadcasts and major sporting events

Athletics
Diamond League competition, Birmingham

motor sport
European Rallycross Championship race, Nerad
11.20: Qualifiers for the Electric Vehicle World Tour, Istanbul (TV: Eurosport 1)

billiards
12:00:
UK Open Day 1 (TV: Sports 2)

Darts
European tour, station 7, Stuttgart
13.00 and 19.00:
round 2 (TV: Arena4)

Formula 1
Spanish Grand Prix, Barcelona
1 pm:
F1, free exercise 3 (TV: M4 Sport) – Live on a UFO!
4:00 pm: F1, time trial training (TV: M4 Sport) – Live on a UFO!
5:35 PM:
F2 Speed ​​Race, Barcelona (TV: M4 Sport)

hockey
World Championship, Finland
Group A (Helsinki)
Round 5
11.20:
Denmark and France
15.20: Canada – Switzerland (TV: Sports 1)
Round 6
19.20:
Italy and Slovakia
Group Two (Tampere)
Round 5
11.20:
United States of America (TV: Sports 1)
Round 6
15.20:
Austria and Finland
Round 5
19.20:
Norway – Czech Republic

kayak canoe
11.00:
World Cup raceTV: Eurosport 2)
National Marathon Championships, Gyr
9.00:
Doubles Events 9.00

bike
Giro d’Italia

12.50: Section 14, Santina Turin, 147 km (TV: Eurosport 1)

handball
MEN NB I
5:00 pm:
Ferencváros TC – Sport36-Komló
6 m: Balatonfüred KSE – SBS Eger
6 m: Csurgó KK – Fejér-B.Á.L. vesperm
6 m: Dabas KC VSE – HE-DO B.Braun Gyöngyös
6 m: Grundfos Tatabánya KC – Kecskemét TE
Women Note I
5:00 pm: Vasas SC – Siofok KC
5:00 pm: Dunaújváros Kohász KA – Kisvárda Master Good SE
6 m: Érd – Moira Budaors

Basketball
MEN NB I
Quarterly, 2. Matches
5:00 pm:
Alba Vervar – Sopron KC
6 m:
Danube Asphalt-DTKH Kecskemét – Zolnock Oil Miner
19.00: MVM-OSE Lions-Egis Körmend (TV: M4 Sport)
19.15: Naturtex SZTE Szedeák – Falco-Volvo Alps Car Szombathely
NBA, run
Sunday, 2.30:
Boston Celtics – Miami Heat (TV: Sports 1)
EUROLIGA FOR MEN
finals
7 m:
Real Madrid (Spain) – Anadolu Efes (Turkish) – Live on a UFO!

See also  Boxing: Controversial ruling, heavyweight title for Joseph Parker

EUROLIGA MEN, Final 4, Belgrade
finals
7 m:
Real Madrid (Spain) – Anadolu Efes (Turkish) – Live on a UFO!
for third place
4:00 pm:
Barcelona (Spanish) – Olympiacos Piraeus (Greek)

sports
SUPERBIKE-VB, Estoril
10.00:
SBK Free Training 3 (TV: Arena4)
10.45: SSP300, super electrode (TV: Arena4)
11.15: SSP, Superpole (TV: Arena4)
12:00: SBK, Superpole (TV: Arena4)
4.30 pm: SSP, Race 1 (TV: Eurosport 2)

Football
The final of the XV Championship and its accessories, Rugby Center in Budapest
finals

Esztergom RAFC Knights – FIT World RC Szeged
for third place
Battai Bulldogs SZVISE – Budapest Exiles RC
Playoff for survival
Debrecen EAC Hussars-Conquerors RC

to do
European Championship, Manchester

Tennis
ATP Championship, Geneva
ATP Championship, Lyon
1 pm: WTA Championship, Rabat (TV: Digi Sport2)
15.00: WTA Tower, Strasbourg (TV: Digi Sport1)

UFC
Fight Night, Las Vegas
Sunday 1 pm:
Holly Holm Caitlin Vieira (TV: Sports 2)

swimming
Marie Nostrum Race Series, Station 1, Monaco

Water polo
Men OB I
Final, match 3 (if applicable)
7 m:
FTC-Telekom Waterpolo – Genesys OSC Újbuda

Sports radio program

morning show with daniel
12.00: Host: Balint Johasz
Homecoming, Presenter: Cornell Nemeth
4:00 pm: Women’s Handball Championship ended: Singh Fodor, Gabor Ilik, Zeta Szuchanski, Gabor Dhani
5:00 pm: Football Round Table: Zsolt Somogyi (national sport), Krisztián Lisztes, Sports Director Ferenc Volop
6 m: World Cup Swordsmanship – Zsolt Csampa, President of the Fencing Federation holds the first half
7 m: Dóra Leimeter before the World Cup in Budapest
8 pm: Giro d’Italia, Gergő Bodnár; Football; World Cup Elite Hockey, Laszlo Edvi; Roland Garros, Gabor Kovis; women’s basketball team, Gabor Lantos; Eb Truck, Norbert Case

See also  He was brought back from the dead, but Eriksen's career may be over

Leave a Reply

Your email address will not be published.